четверг, 25 декабря 2014 г.

Українська література 6 клас. Підручник.

Це повідомлення містить посилання на електронний формат підручника з української літератури для 6 класу.

 https://vk.com/doc259819412_353779541

    З метою удосконалення навчальної програми з української літератури з обов’язкового вивчення вилучено такі теми: 
О.Іваненко. «Друкар книжок небачених» з розділу «Загадково прекрасна і славна давнина України» 
та додано такі твори: 
В. Рутківський. «Джури козака Швайки» до розділу «Загадково прекрасна і славна давнина України»; 
І.Калинець. «Писанки»; «Стежечка», «Блискавка», «Веселка», «Криничка», «Дим» (зі збірки «Дивосвіт» - на вибір) (поезії) до розділу «Я і світ».

пятница, 19 декабря 2014 г.

Опис досвіду

Це повідомлення містить портфоліо з описом науково-методичної роботи вчителя української мови та літератури Правди Н.М.


































воскресенье, 14 декабря 2014 г.

Відео майстер-класу

Зазначений документ містить фрагменти уроків з демонстрацією інноваційних інтерактивних технологій для розвитку комунікативних компетенцій учнів на уроках української мови.
Відео майстер-класу 
Приємного перегляду

суббота, 13 декабря 2014 г.

Мої сонечка


















Суржик




Азаров М.Я.









Конспект уроку-презентації

Документ містить конспект уроку для 5 класу "ПРАВИЛА ВЖИВАННЯ АПОСТРОФА" та інші додаткові матеріали.


















































































































Урок-презентація «ПРАВИЛА ВЖИВАННЯ АПОСТРОФА»
Мета: Ознайомити з основними правилами вживання апострофа, навчити вирізняти з потоку мовлення слова, в яких слід ставити апостроф, систематизувати знання учнів про правопис апострофа; розвивати навички правильного написання слів з апострофом; виховувати інтерес школярів до мови і до творчості Шевченка.
Тип: урок-презентація
Хід уроку:
І. Мотивація.
- Сьогодні, на адресу Балабинської гімназії, для 5 В класу, надійшов лист. Давайте його прочитаємо.
«Добридень, любі учні 5-В класу,  пише вам дівчинка Аля, яка побувала у країні Недоладії. Я черговий раз не виконала домашнє завдання з української мови, яке задала нам вчителька. Я не вивчила правила вживання якогось дивного знака. Але я більше не хочу потрапити до Недоладії. Діти, допоможіть мені виконати домашнє завдання. Напишіть для мене листа, із трьома десятками слів, в яких би траплявся цей чудо-знак».
-  Ви пам’ятаєте хто така Аля? (показати їхні малюночки)
-  Чому вона потрапила до Недоладії?
-  Хто автор цієї казки?
-  Допоможемо?
-  Але перед тим, нам самим треба дізнатися про який чудний знак пише нам Аля.
П – Прочитайте віршик і відгадайте що це за знак?
-  Як називається вид такого вірша?
-  Для чого нам слід вивчити правила вживання апострофа?
ІІ. Актуалізація опорних знань.
-  Пригадаймо, що таке апостроф і для чого він служить?
-  Апостроф
Знак апострофа у слові
лиш тоді поставиться,
якщо голос через [й]
раптом спотикається.
Вимовляємо плавно й ніжно:
свято, мавпячий, зоря.
Але рвучко й неспокійно:
б'ю, п'ю, в'янути, бур'ян.
-  Зараз ми з вами спробуємо самостійно вивести правила вживання апострофа.
Розгляньте уважно ці слова і скажіть після яких літер стоїть апостроф?
-  Перед якими буквами стоїть апостроф?
-  Подивіться уважно на ці слова і скажіть, коли ж НЕ вживається апостроф?
1. Робота за опорною схемою.
-  Прочитаємо правила вживання апострофа за опорною схемою.
-  Коли ж НЕ вживається апостроф. Прочитайте за опорною схемою.
2. Робота у зошитах.
- Запишіть число, класна робота. Вправа.
-  Подані в транскрипції слова записати відповідно до орфографічних норм.
[лˈубо̀вйу], [бйутˈ], [арфйа̀рка], [рˈізˈбˈа̀р], [с’в’ашчѐн:и(е)й], [моркв’а̀ний], [подв’і̀рйа], [в’ідйі̀зд], [звйаза̀ти].

  З. Перегляд презентації.
– Прочитайте висловлювання, розтлумачте їхнє значення.
4. Слово доповідачів.
Міжпредметні зв’язки.
- Пригадайте, яке оповідання Степана Васильченка ми вивчала на уроці укр.літ.?
- Запишіть останнє слово «у бур’янах». Поклали ручки.
- Нагадайте, про що це оповідання?
- Тарас Григорович Шевченко — гордість і слава України. Його "Кобзар" — це найблагородніший супутник кожного українця. У повісті "У бур'янах" Степан Васильченко розповідає про родину, виховання та подальшу долю маленького Тараса.
- Як називалася перша збірка поетичних творів Т.Шевченка?
- Подивіться на обкладинку першого видання «Кобзаря». На форзац.
-  Заслухаємо наших доповідачів, які підготували проекти та ознайомлять нас із постаттю Шевченка не тільки поета, а й художника, геніального портретиста свого часу. ПРЕЗЕНТАЦІЯ.
-  Серед плеяди видатних діячів української культури Тарасові Григоровичу Шевченку належить особливе місце. Він своєю полум’яною поетичною і мистецькою творчістю виражав споконвічні вільнолюбні прагнення нашого народу.
(І) Тарас Шевченко як художник займає одне з найпочесніших місць в українському образотворчому мистецтві. Він прекрасно володів всіма засобами графічного зображення.
Обдарований від природи хлопчина рано відчув тягу до малювання. Ще змалку крейда і вуглинка були для нього неабиякою радістю. Малював ними стіни, лави, стіл... Малював у хаті і надворі, вдома і в гостях... Якось прийшла сестра Катерина з панщини і не впізнала своєї хати: візерунками розмальовані стіни, долівка і навіть призьба. Хлопець любив зображувати птахів, звірів, людей.
(ІІ) Талант художника проявився в Тараса Шевченка значно раніше, ніж талант поета. Якщо перші літературні спроби припадають на 1836–1837 роки, то найбільш ранній малюнок, що дійшов до нас і відомий під назвою “Погруддя жінки” або “Жіноча голівка”, датований самим автором ще 1830 роком. З цієї юнацької роботи і розпочалась творчість видатного художника.
-  (ІІІ) Нестача денного часу і заклопотаність, бажання стати справжнім художником змушували Шевченка в білі ночі виходити в Літній сад і змальовувати статуї. Тут відбулась перша зустріч Тараса зі своїм земляком художником І. Сошенком, який зацікавився обдарованим юнаком і вирішив допомогти йому. І.Сошенко давав поради і консультації художнику-початківцю, знайомив його з видатними діячами російської і української культур (Карлом Брюлловим, Василем Григоровичем, Олексієм Венеціановим, Василем Жуковським, Євгеном Гребінкою), спільними зусиллями яких талановитого кріпака було викуплено з кріпацтва.
(ІУ) Звільнення дало право Шевченку вступити до Академії мистецтв. Він став одним з найулюбленіших учнів Брюллова. Тарас переходить з класу в клас в числі найкращих учнів. У малярстві він робить дедалі помітніші успіхи. За час навчання в Академії мистецтв його тричі нагороджують срібною, а потім золотою медалями за малюнки з натури і живописні твори.
-  Дякуємо доповідачам. Небагато з тих, кому випало безсмертя, здобули його такою дорогою ціною, як Тарас Шевченко. Доля не шкодувала для нього найжорстокіших випробувань і страждань. Прожив Шевченко лише 47 років, з них 25 – у кріпосному рабстві, 10 – у тюрмах та на засланні. А решту – постійно перебував під недремним жандармським оком, воюючи із нестатками. Помер він самотнім у казенній комірчині, не здійснивши навіть природної людської мрії про сімейний затишок у власному домі.
-   
-  Сподіваюся, у серцях ви понесете по життю спогад про цю видатну особистість.
-  Діти, тож наш урок добігає кінця. Давайте закріпимо наші знання з теми Правила Вживання апострофа.
6. Таблиця закріплення матеріалу.
7. Нагородження.
- Ви показали себе гідними, здібними, кмітливими учнями. Тож для нагородження запрошуються НАЙДОПИТЛИВІШІ, наші науковці і доповідачі, які ознайомили нас із образотворчими досягненнями Т.Шевченка.
- Багато працювали, правильно відповідали, логічно формулювали думки. НАЙРОЗУМНІШІ.
- ГРАМОТАМИ за високі досягнення у з галузі мовознавства на відкритому уроці, по версії Балабинська гімназія Нагороджуються.
 Домашнє завдання.
Записа д.з. (10 слів, у яких би траплявся апостроф)
ОЦІНЮВАННЯ. Оцінку поставте таку, на яку ви заслуговуєте.
Найнижчий бал – неактивним, які не прагнули здобувати нові знання.
Середній бал – 4-6 тим, хто відповідав, але не завжди правильно, хоча протягом уроку намагався працювати.
Достатній бал – 7-9 активним, допитливим.
Найвищий бал – 10-12 активним, творчим, самостійним, хто давав логічні, вичерпні, чіткі, повні відповіді.







АПОСТРОФ ПЕРЕД
Я, Ю, Є, Ї

ПИШЕТЬСЯ          НЕ ПИШЕТЬСЯ
1.                Після губних
б, п, в, м, ф
(б’ють, п’є, кав’ярня, м’ята, Стеф’юк)






2.                Після твердого р
(бур’ян, пір’я, матір’ю, міжгір’я)






3.                     Після префіксів і першої частини складних слів, які закінчуються на твердий приголосний (від’їхати, з’єднати, дит’ясла, пів’яблука)
4.                У слові ЛУК’ЯН і похідних від нього
(Лук’янівка, лук’янівський, Лук’янченко)
1.  Після б, в, м, ф, якщо перед ними стоїть буква, що позначає приголосний, крім р, і належить до кореня               (духмяний, різдвяний, морквяний, АЛЕ: верб’я, торф’яний, черв’як)
2.  Перед буквосполученням ЙО                                                                          (серйозний, мільйон, Воробйов)
3.   Після м’якого Р

(буря, ряска, рюкзак)



http://taras-shevchenko.in.ua/kartyny/nich-m.jpg

http://taras-shevchenko.in.ua/kartyny/ka.jpg
http://taras-shevchenko.in.ua/kartyny/am.jpg
http://taras-shevchenko.in.ua/kartyny/irzykal-m.jpg
http://taras-shevchenko.in.ua/kartyny/odalyska2.jpg
http://taras-shevchenko.in.ua/kartyny/son-babusi-i-onuchki2.jpg

http://taras-shevchenko.in.ua/kartyny/tsyganka-m.jpg
http://taras-shevchenko.in.ua/kartyny/kateryna2.jpg
http://taras-shevchenko.in.ua/kartyny/mariya2.jpg
http://taras-shevchenko.in.ua/kartyny/perervane_pobachennya2.jpg
http://taras-shevchenko.in.ua/kartyny/zhinka_v_lizhku2.jpg
http://taras-shevchenko.in.ua/kartyny/znahar2.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/67/Kobzar_1911.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/94/First_Kobzar.jpg