Документ містить конспект уроку для 5 класу "ПРАВИЛА ВЖИВАННЯ
АПОСТРОФА" та інші додаткові матеріали.
Урок-презентація
«ПРАВИЛА ВЖИВАННЯ АПОСТРОФА»
Мета: Ознайомити
з основними правилами вживання апострофа, навчити вирізняти з потоку мовлення
слова, в яких слід ставити апостроф, систематизувати знання учнів про правопис
апострофа; розвивати навички правильного написання слів з апострофом;
виховувати інтерес школярів до мови і до творчості Шевченка.
Тип:
урок-презентація
Хід уроку:
І. Мотивація.
- Сьогодні, на адресу Балабинської
гімназії, для 5 В класу, надійшов лист. Давайте його прочитаємо.
«Добридень, любі
учні 5-В класу, пише вам дівчинка Аля,
яка побувала у країні Недоладії. Я черговий раз не виконала домашнє завдання з
української мови, яке задала нам вчителька. Я не вивчила правила вживання якогось
дивного знака. Але я більше не хочу потрапити до Недоладії. Діти, допоможіть
мені виконати домашнє завдання. Напишіть для мене листа, із трьома десятками
слів, в яких би траплявся цей чудо-знак».
-
Ви пам’ятаєте хто така
Аля? (показати їхні малюночки)
-
Чому вона потрапила до
Недоладії?
-
Хто автор цієї казки?
-
Допоможемо?
-
Але перед тим, нам
самим треба дізнатися про який чудний знак пише нам Аля.
П
– Прочитайте віршик і відгадайте що це за знак?
-
Як називається вид
такого вірша?
-
Для чого нам слід
вивчити правила вживання апострофа?
ІІ. Актуалізація
опорних знань.
- Пригадаймо,
що таке апостроф і для чого він служить?
- Апостроф
Знак
апострофа у слові
лиш
тоді поставиться,
якщо
голос через [й]
раптом
спотикається.
Вимовляємо
плавно й ніжно:
свято,
мавпячий, зоря.
Але
рвучко й неспокійно:
б'ю,
п'ю, в'янути, бур'ян.
-
Зараз ми з вами
спробуємо самостійно вивести правила вживання апострофа.
Розгляньте
уважно ці слова і скажіть після яких літер стоїть апостроф?
-
Перед якими буквами
стоїть апостроф?
-
Подивіться уважно на ці
слова і скажіть, коли ж НЕ вживається апостроф?
1. Робота за
опорною схемою.
-
Прочитаємо правила
вживання апострофа за опорною схемою.
-
Коли ж НЕ вживається
апостроф. Прочитайте за опорною схемою.
2.
Робота у зошитах.
-
Запишіть число, класна робота. Вправа.
- Подані в транскрипції слова записати відповідно до орфографічних норм.
[лˈубо̀вйу],
[бйутˈ], [арфйа̀рка], [рˈізˈбˈа̀р], [с’в’ашчѐн:и(е)й], [моркв’а̀ний],
[подв’і̀рйа], [в’ідйі̀зд], [звйаза̀ти].
З. Перегляд презентації.
– Прочитайте висловлювання, розтлумачте їхнє
значення.
4.
Слово доповідачів.
Міжпредметні
зв’язки.
-
Пригадайте, яке оповідання Степана Васильченка ми вивчала на уроці укр.літ.?
-
Запишіть останнє слово «у бур’янах». Поклали ручки.
-
Нагадайте, про що це оповідання?
-
Тарас Григорович Шевченко — гордість
і слава України. Його "Кобзар" — це найблагородніший супутник кожного
українця. У повісті "У бур'янах" Степан Васильченко розповідає про
родину, виховання та подальшу долю маленького Тараса.
- Як називалася перша збірка поетичних творів
Т.Шевченка?
- Подивіться на обкладинку першого видання
«Кобзаря». На форзац.
- Заслухаємо наших доповідачів, які підготували проекти та ознайомлять нас із постаттю Шевченка не тільки поета,
а й художника, геніального
портретиста свого часу. ПРЕЗЕНТАЦІЯ.
- Серед
плеяди видатних діячів української культури Тарасові Григоровичу Шевченку належить
особливе місце. Він своєю полум’яною поетичною і мистецькою творчістю виражав
споконвічні вільнолюбні прагнення нашого народу.
(І) Тарас Шевченко як художник займає одне з
найпочесніших місць в українському образотворчому мистецтві. Він прекрасно
володів всіма засобами графічного зображення.
Обдарований від природи хлопчина рано відчув тягу до
малювання. Ще змалку крейда і вуглинка були для нього неабиякою радістю.
Малював ними стіни, лави, стіл... Малював у хаті і надворі, вдома і в гостях...
Якось прийшла сестра Катерина з панщини і не впізнала своєї хати: візерунками
розмальовані стіни, долівка і навіть призьба. Хлопець любив зображувати птахів,
звірів, людей.
(ІІ) Талант художника проявився в Тараса Шевченка значно
раніше, ніж талант поета. Якщо перші літературні спроби припадають на 1836–1837
роки, то найбільш ранній малюнок, що дійшов до нас і відомий під назвою
“Погруддя жінки” або “Жіноча голівка”, датований самим автором ще 1830 роком. З
цієї юнацької роботи і розпочалась творчість видатного художника.
- (ІІІ)
Нестача денного часу і заклопотаність, бажання стати справжнім художником
змушували Шевченка в білі ночі виходити в Літній сад і змальовувати статуї. Тут
відбулась перша зустріч Тараса зі своїм земляком художником І. Сошенком, який
зацікавився обдарованим юнаком і вирішив допомогти йому. І.Сошенко давав поради
і консультації художнику-початківцю, знайомив його з видатними діячами
російської і української культур (Карлом Брюлловим, Василем Григоровичем,
Олексієм Венеціановим, Василем Жуковським, Євгеном Гребінкою), спільними
зусиллями яких талановитого кріпака було викуплено з кріпацтва.
(ІУ)
Звільнення дало право Шевченку вступити до Академії мистецтв. Він став одним з
найулюбленіших учнів Брюллова. Тарас переходить з класу в клас в числі
найкращих учнів. У малярстві він робить дедалі помітніші успіхи. За час
навчання в Академії мистецтв його тричі нагороджують срібною, а потім золотою
медалями за малюнки з натури і живописні твори.
- Дякуємо
доповідачам. Небагато з тих, кому випало безсмертя, здобули його такою дорогою
ціною, як Тарас Шевченко. Доля не шкодувала для нього найжорстокіших
випробувань і страждань. Прожив Шевченко лише 47 років, з них 25 – у кріпосному
рабстві, 10 – у тюрмах та на засланні. А решту – постійно перебував під
недремним жандармським оком, воюючи із нестатками. Помер він самотнім у
казенній комірчині, не здійснивши навіть природної людської мрії про сімейний
затишок у власному домі.
-
-
Сподіваюся, у серцях ви
понесете по життю спогад про цю видатну особистість.
-
Діти, тож наш урок
добігає кінця. Давайте закріпимо наші знання з теми Правила Вживання апострофа.
6. Таблиця
закріплення матеріалу.
7. Нагородження.
- Ви показали
себе гідними, здібними, кмітливими учнями. Тож для нагородження запрошуються
НАЙДОПИТЛИВІШІ, наші науковці і доповідачі, які ознайомили нас із
образотворчими досягненнями Т.Шевченка.
- Багато
працювали, правильно відповідали, логічно формулювали думки. НАЙРОЗУМНІШІ.
- ГРАМОТАМИ за
високі досягнення у з галузі мовознавства на відкритому уроці, по версії
Балабинська гімназія Нагороджуються.
Домашнє завдання.
Записа д.з. (10 слів, у яких би траплявся
апостроф)
ОЦІНЮВАННЯ.
Оцінку поставте таку, на яку ви заслуговуєте.
Найнижчий бал –
неактивним, які не прагнули здобувати нові знання.
Середній бал –
4-6 тим, хто відповідав, але не завжди правильно, хоча протягом уроку намагався
працювати.
Достатній бал –
7-9 активним, допитливим.
Найвищий бал –
10-12 активним, творчим, самостійним, хто давав логічні, вичерпні, чіткі, повні
відповіді.
АПОСТРОФ ПЕРЕД
ПИШЕТЬСЯ
НЕ ПИШЕТЬСЯ
1.
Після
губних
б, п, в, м, ф
(б’ють, п’є, кав’ярня,
м’ята, Стеф’юк)
2.
Після
твердого р
(бур’ян, пір’я,
матір’ю, міжгір’я)
3.
Після
префіксів і першої частини складних слів, які закінчуються на твердий приголосний (від’їхати, з’єднати, дит’ясла, пів’яблука)
4.
У
слові ЛУК’ЯН і похідних від нього
(Лук’янівка, лук’янівський, Лук’янченко)
1.
Після
б, в, м, ф, якщо перед ними стоїть буква, що
позначає приголосний, крім р, і належить до кореня (духмяний, різдвяний, морквяний, АЛЕ: верб’я,
торф’яний, черв’як)
2.
Перед
буквосполученням ЙО
(серйозний,
мільйон, Воробйов)
3.
Після м’якого Р
(буря, ряска, рюкзак)
Комментариев нет:
Отправить комментарий